Mayor's office

Former chairman, mayors and Hon. Freemen

Former chairman and mayors

Year Name Position

1964/65

Alderman G W Reynolds

Chairman

1965/66

Councillor D J Cousins

Mayor

1966/67

Councillor A J McCallum

Mayor

1967/68

Councillor P G Southey

Mayor

1968/69

Councillor G W Summers

Mayor

1969/70

Councillor R R Clay, FRICS, FRVA, FSVA, JP

Mayor

1970/71

Councillor E H W Crook, FIOB, AIQS

Mayor

1971/72

Councillor K H Acock, MMS, JP

Mayor

1972/73

Councillor G W Mason

Mayor

1973/74

Councillor A J Barton

Mayor

1974/75

Councillor A W Surry

Mayor

1975/76

Councillor J Johnston

Mayor

1976/77

Councillor J I Wood, DFH, CEng, FIFE, CPA

Mayor

1977/78

Councillor Mrs M Lorde, SRN, RCNT, JP

Mayor

1978/79

Councillor Mrs I M Blake

Mayor

1979/80

Councillor G N Hughes

Mayor

1980/81

Councillor Mrs A Fookes, BA

Mayor

1981/82

Councillor Lady Henniker-Heaton

Mayor

1982/83

Councillor N D Pointing

Mayor

1983/84

Councillor R Hetherington

Mayor

1984/85

Councillor Mrs M E Heywood, JP     

Mayor

1985/86

Councillor V Kopecky

Mayor

1986/87

Councillor P W A Sennett, JP

Mayor

1987/88

Councillor R N Pathak

Mayor

1988/89

Councillor E F Dunckley DL

Mayor

1989/90

Councillor H J Graham

Mayor

1990/91

Councillor W G Hill

Mayor

1991/92

Councillor W J Hammett

Mayor

1992/93

Councillor Mrs J T Ansell

Mayor

1993/94

Councillor M H Mallam

Mayor

1994/95

Councillor V K Sharma

Mayor

1995/96

Councillor S P Pound

Mayor

1996/97

Councillor M N Patil

Mayor

1997/98

Councillor J Clements-Elliott

Mayor

1998/99

Councillor U Chander

Mayor

1999/00

Councillor P Portwood

Mayor

2000/01

Councillor D Bond

Mayor

2001/02

Councillor R Dheer

Mayor

2002/03

Councillor K Gavan

Mayor

2003/04

Councillor G Singh

Mayor

2004/05

Councillor I M Potts MBA, FCMA

Mayor

2005/06

Councillor M Elliott

Mayor

2006/07

Councillor D Pagan

Mayor

2007/08

Councillor H Ware

Mayor

2008/09

Councillor I Green

Mayor

2009/10

Councillor B Yerolemou

Mayor

2010/11

Councillor R Mann

Mayor

2011/12 Councillor J Gallagher Mayor
2012/13 Councillor M Aslam Mayor

Freemen of the Borough

Date Name Position

20/02/1970

Frank Edward Tann, MBE

Honorary Freeman

20/02/1970

Eileen Colman Tippets, MBE

Honorary Freeman

20/02/1970

Margaret Louisa (Mrs Rex) White

Honorary Freeman

26/04/1974

Edward George Hopper

Honorary Freeman

18/04/1991

Arthur William Morbey

Honorary Freeman

21/04/1993

Thomas Francis Cheesman, JP

Honorary Freeman

21/04/1993

Col Henry Leslie Clarke MBE, TD, JP, DL

Honorary Freeman

04/05/1999

John Stuart Gallagher

Honorary Freeman

26/09/2002

Joan Theresa Ansell

Honorary Freeman

26/09/2002

Ernest Frederick Dunckley, MBE, DL

Honorary Freeman

26/09/2002

Rabindara Nath Pathak

Honorary Freeman

19/02/2008

Glen Alexander Barnham

Honorary Freeman

19/02/2008

Harry Greenway

Honorary Freeman

08/09/2011 Julia Clements-Elliott

Honorary Freeman

08/09/2011 Michael Elliott

Honorary Freeman

08/09/2011 Ian Green JP

Honorary Freeman

08/09/2011 Bernice McNaughton MBE

Honorary Freeman

08/09/2011 Tony Miller

Honorary Freeman

08/09/2011 Archie Ross MBE

Honorary Freeman

18/10/2011 Barbara Yerolemou

Honorary Freeman